تبلیغات
یک دریا - ایده یک دانش آموز 19 ساله برای جمع آوری زباله های اقیانوسی

ایده یک دانش آموز 19 ساله برای جمع آوری زباله های اقیانوسی

چهارشنبه 8 مرداد 1393
جمع آوری زباله های دریا
در طول دهه های گذشته میلیونها تن پلاستیک وارد اقیانوسها شده که آسیب جدی را به اکوسیستم دریایی وارد کرده و وارد چرخه غذایی شده است. 
بویان 19 ساله می گوید: " اولین بار که در سواحل یونان غواصی می کردم متوجه مساله آلودگی پلاستیک شدم بیشتر از ماهی ها با پلاستیک ها برخورد می کردم. متاسفانه پلاستیک به خودی خود از بین نمی رود. بنابراین من به این فکر افتادم که چرا نمی توانیم آنها را جمع آوری کنیم".بویان اسلات بنیان گذار موسسه غیر انتفاعی است یک پروژه پاکسازی اقیانوسی را در دست مطالعه دارد. این گروه ماشینی را ساخته اند که با استفاده از جریان گردابی اقیانوس را پاک سازی می کند. این پروژه جایزه های بسیاری از جمله بهترین طراحی صنعتی از دانشگاه دلفت هلند را در سال 2012 از آن خود ساخته است. وی همچنین در Tedx2012 Delft نیز سخنرانی کرده است.

جریان گردابی اقیانوس

پنج ناحیه در اقیانوسهای زمین وجود دارد که جریانهای گردابی حجم عظیمی از پلاستیک را در آنجا انباشته می کنند. جمع آوری زباله ها از سطح دریاها بسیار پرهزینه و نا کار آمد است. بنابراین چرا از این جریانهای آبی بهره نگیریم؟. این همان ایده اصلی است که موسسه جمع آوری زباله بدنبال آن است.

چرا ما برای جمع آوری زباله به دریا برویم در حالیکه خود اقیانوسها آنرا به سمت شما می آورد.

ماشینی که این گروه برای جمع آوری پلاستیک ها طراحی کرده است شامل یک دستگاه مرکزی و دو بازوی بسیار بزرگ است که شعاع گرداب را پوشش می دهد. بازوها لوله های بزرگی هستند که بخاطر زاویه قرار گیری شان در داخل گرداب، جریان آب را به سمت دستگاه مرکزی هدایت می کنند. بدین ترتیب زباله های سطح آب به سمت دستگاه مرکزی حرکت کرده و در حین وررد به دستگاه جمع اوری و انبار می شوند.


این لوله ها همانند بویه در سطح آب شناور هستند. استفاده از لوله بجای تور بخاطر این است که زندگی جانوران دریایی را تحت تاثیر قرار ندهد و آنها را در این سیستم گرفتار نکند.  احتمال جمع آوری گونه های جانوری بسیار کوچک مثل زئوپلانکتونها با این دستگاه بسیار پایین است با این حال سیستمی نیز برای جداسازی پلانکتونها تعبیه شده که با استفاده از نیروی گریز از مرکز و اختلاف چگالی آنها را آزاد می کند. همچنین نگرانیهایی نیز بابت برخورد این دستگاه با کشتیها و ایجاد اختلال در مسیر کشتی ها وجود دارد. ولی این موارد نیز در پروژه در نظر گرفته شده است.


طبق اعلام سایت رسمی این پروژه، یک سوم پلاستیکهای سطح اقیانوسها را می توان با این روش جمع آوری کرد که معادل 7.25 میلیون تن زباله است. مدت زمان پاکسازی هر کدام از پنج ناحیه گردابی نیز 5 سال تخمین زده می شود.

علیرغم اینکه این پروژه یک راه حل ممکن برای کاهش انباشت پلاستیکها در اقیانوسهاست ولی باز یک پروژه کامل نیست. برای زدودن کامل و موثر آلودگی همه اقیانوسها لازم است که آگاهی جامعه  را در این زمینه افزایش داد و آنها را متوجه خطرات زیست محیطی زباله های پلاستیکی کرد.


این پروژه هنوز در مراحل مطالعاتی است ولی امکان اجرای آن هم بالاست. بازیافت پلاستیکهای جمع آوری شده می تواند هزینه های اجرای آنرا تامین کند و حتی سود مازاد هم داشته باشد.
هم اکنون یک تیم پنجاه نفره از مهندسین، طراحان، دانش آموزان و دیگر افرادمتخصص در این پروژه کار می کنند. برای آشنایی با این گروه به آدرس زیر مراجعه کنید:


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به یک دریا است. || طراح قالب avazak.ir